“The human species thinks in metaphors and learns through stories”
“Az emberek metafórákban gondolkodnak és történetekből tanulnak”
Mary Catherine Bateson
A storytelling egy több tízezer éves, természetes technika, amit ma milliárdosok hívnak segítségül előadásaikban, hogy elmeséljék, sikereiket milyen történetnek köszönhetik. A történetmeséléssel tanítás élvezetes módszerét Blaine Ray, egy amerikai spanyolnyelv-tanár fejlesztette ki a 90-es években. Mivel szórakoztató technika, nem tudatos tanulásra veszi rá az agyat.
Már több éve tanulom az angol- és a lengyel nyelvet, és használom is, amikor szükségem van rá. Vannak néha olyan időszakok, amikor ritkábban beszélem valamelyik nyelvet, olyankor megnézek egy filmet, meghallgatok egy podcastot, TED előadást vagy elolvasok egy-egy cikket, ami érdekel és memorizálom az ismeretlen szavakat, szószerkezeteket.
Mindig is közel álltak hozzám az idegennyelvek, gyerekkoromban nagy érdeklődéssel figyeltem a nyelv dallamát, és próbáltam megérteni, kiszűrni a mondanivalót. Sokféle módszert alkalmaztam már a nyelvtanulásaim során, és mindegyik egy kicsit előbbre vitt. De a legtöbb akkor ragadt rám, amikor egy külföldi baráttal találkoztam, akiben százszázalékosan megbíztam, hogy nem nevet ki, nem javítgatja minden hibámat, teljes természetességgel beszél velem, kíváncsi rám, meséltet és ő is mesél.
Nemrég egy csoportos nyelvórára jártam, és egy anyanyelvű tanár tartotta az órát. Minden órán felkínálta a tankönyvet is, de ritkán éltünk vele, viszont alkalomadtán elvégeztünk belőle olyan nyelvtani gyakorlatot, ami az óra közben problémaként feljött. Az óra legnagyobb része a meséléssel telt, olyan volt, mint egy baráti összejövetelen, amikor az éppen aktuális híreket vagy akár a személyes gondokat vitatjuk meg. Erre az órára mindig szívesen mentem. A történetmesélés közben észrevétlenül épültek be szókincsünkbe az új nyelvi fordulatok, kifejezések. Ha valamit hibásan mondtunk, a tanár sosem torkolt le, csak elismételte utánunk helyesen a mondatot, és ezzel együtt bátorított, hogy nyugodtan folytassuk a sztorinkat. Nem volt kikérdezés, mindenki akkor szólalt meg, amikor szeretett volna, amikor elérkezettnek látta az idejét. Előbb-utóbb végül mindenki megszólalt.
Nos, mi van akkor, ha nincs rá lehetőséged anyanyelvű barátot találni vagy egyszerűen csak egyedül szeretsz tanulni a saját képességed és ritmusod szerint?
Kövesd az alábbi 5 lépést, ha fejleszteni akarod a beszédkészséged:
Ha még nem fogyott el a türelmed, mehetsz még egy lépéssel tovább: hallgasd meg mondatról mondatra a szöveget és ismételd el hangosan arra törekedve, hogy a kiejtésed is minél jobban hasonlítson az anyanyelvűre.
Még egy ráadás tipp, ahogy én csináltam régen:
Írd le a kedvenc dalaid szövegét hallás után, majd keresd meg az eredetit a neten és ellenőrízd le. Utána fordítsd le, írdd ki az ismeretlen szavakat, kifejezéseket. Amikor mindezzel elkészültél, hallgasd, és énekeld el újra és újra, míg meg nem tanulod az egészet kívülről. 🙂